AZORY – OKRUH

Azorské ostrovy
11. – 21.8.2023

AZORY – poznávací zájezd 
 
kombinace 4 ostrovů (Terceira, Faial, Pico, São Miguel) a prohlídka Lisabonu
ve spolupráci s partnerskou CK

Nebojte se cestovat!
Budu vám celou dobu zájezdu k dispozici. Budu s vámi bydlet, létat, jezdit, cvičit… Nemusíte se bát, že byste někde při přestupech bloudili nebo se nebyli schopni domluvit na recepci či výletech. Studovala jsem Portugalistiku na FFUK (rok i na univerzitě v Lisabonu), dodnes je vše ohledně Portugalska můj velký koníček. Budu tedy  překládat z portugalšniny, rozšiřovat vaše duševní obzory o nové znalosti z portugalské historie, kultury, reálií… a pak se pokusím vylepšit i vaše těla při workshopu Zdravá záda. Azory jsou překrásné. Já už jsem je v minulosti  procestovala a doufám, že úchvátí i vás!   Není to destinace, kam by se jezdilo na dovolenou každý rok. Právě proto jsem zvolila delší pobyt, více ostrovů a bohatý program, abyste je vychutnali na maximum. Cena je vysoká, ale bude to stát za to. Pokud potřebujete bližší informace, neváhejte mě kontaktovat (tel.777 330 120), ráda vám řeknu víc.
Vaše Martina Voplatková

11.-21.8.2023 (11 dní)
Program a info o ceně doplníme co nejdřív, pro představu necháváme starý program
, který jsme prodloužili o 1 den a čekání mezi lety vyplnili prohlídkou Lisabonu.

Můžete se těšit na na spoustu krásy na zemi, v moři i ve vzduchu,  úžasnou přírodu, bublající gejzíry, sopečná jezera, divoký oceán, nekončící lány hortenzií, pozůstatek třetihorního pralesa Laurissilva, velryby a delfíny, mnoho druhů ptactva, čajovou a ananasovou plantáž, malebné vesničky i honosnou architekturu ve městech, nejvyšší horu Portugalska, unikátní vinice.
Zájezd je připraven pečlivě a s láskou. Program je opravdu náročný a jeho příprava nebyla lehká. Kombinace, přeletů a přejezdů lodí nám dala zabrat.  S rezervacemi proto neotálejte. Zájemci, hlaste se nám, prosím, co nejdřív. 

Program zájezdu (zatím stručná verze):

1.den
let TP1247 Praha – Lisabon 13:25 – 16:00 společností TAP 
let TP1823 Lisabon – Terceira 21:40 – 23:15
V případě, že nebudeme mít zpožděný let z Prahy, nebudeme sedět na letišti, ale uděláme si prohlídku Lisabonu.

Ostrov Terceira– transfer do hotelu  Azoris Angra Garden****
odpočinek, koupání, peší prohlídka historického centra

2.den
celodenní výlet po ostrově Terceira
Odjezd od hotelu v Angře, výjezd na vyhlídku Pico das Cruzinhas na Monte Brasil – zde možnost návštěvy hradu São João Baptista (sv. Jana Křtitele)
Vydáme se jižním směrem přes vesnice Ribeirinha, Serretinha, Porto Judeu (Baía da Salga), São Sebastião. 
Serra do Cume největší kaldeira na Azorech (15 km) s vyhlídkou na krajinu připomínající Patchwork (z kousků sešitý přehoz).
Následuje Praia da Vitória, kde bude krátká zastávka na prohlídku města.Možnost oběda v místní restauraci (není v ceně)
Návštěva jeskyně Algar do Carvão ( vstupné v ceně) – úžasný vnitřek vulkánu – sestup po 300 schodech (jeskyně) 
Biscoitos – vesnice na severu ostrova. Přírodní jezírka vytvořena v lávových polích. Možnost koupání


3.den
pozorování velryb 
výlet na člunu.
Snad budeme mít štěstí a kromě delfínů a želv uvidíme i některý z 24 druhů velryb, které u ostrovů trvale žijí nebo kolem proplouvají.
Plavbě předchází představení, poučení o bezpečnosti  a etickém kodexu pozorování velryb a seznámení s druhy velryb, které můžeme vidět.
Celá akce trvá přibližně 3 hodiny.

4.den
transfer z hotelu na letiště  
Přelet na ostrov Faial
let: SP0482    TER-HOR    08:35-09:10

celodenní výlet (cca 8 hodin)
Castelo branco – skála připomínající bílý hrad. Průjezd krásným lesem , milovníci přírody ocení i zástupce endemických druhů třetihorního pralesa Laurissilva.  Naše cesta bude pokračovat směrem na západ do Capelinhos, k sopce, jejíž poslední erupce v roce 1957 – 58 ovlivnila na dlouhá léta sociální i kulturní život na Faialu (mnoho lidí bohužel ze strachu ostrov opustilo). Návštěvy Muzea vulkanismu (vstup v ceně).Prohlídka expozice, film o vulkánech a výstum na maják (zpola zasypaný sopečným popelem). Od bývalého majáku uvidíme nový kus pevniny ( 2,4 km2), o který se ostrov zvětšil 13 měsíců trvajícími erupcemi. Na čerstvé sopce, je krásně vidět její struktura. Cedros – možnost oběda v  místní restauraci (není v ceně). Přírodní rezervace – kráteru Caldeira (2 km šířka, 400 m hloubka- na vrcholu po obvodu turistická stezka 8 km). Dále přejezd údolím Vale dos Flamengos. Vyhlídka –  Esplamaca –  nádherný výhled na město Horta.
ubytování v hotelu Azoris Faial Garden ****

5.den
volný den
Koupání a odpočinek. Procházka po Hortě a  návštěva malebného přístavu. Každá loď, která jela přes oceán zde na molu zanechala svou ikonografickou značku, aby cesta dobře dopadla. Doporučujeme celé projít – Peters Café (slavný bar námořníků), Monte da Guia s vyhlídkou na pobřeží, Porto Pim (krásná pláž s tmavým pískem)  
V případě příznivého počasí doporučuji nádhernou 8-mi km túru kolem kráteru Caldeira (viz foto nahoře). V roce 2017, byla bohužel ten den mlha, takže jsme to vzdali, ale o rok později jsme tuto nádhernou túru všichni absolvovali.  Z hotelu se dopravíme taxíkem (je to kousek – vše zařídím a pojedu ráda s vámi – v roce 2018 vycházela cena taxíku cca 7 euro na osobu)

6.den
Přejezd lodí na ostrov Pico
celodenní výlet po ostrově Pico

 
Na ostrově Pico je nejvyšší hora Portugalska  Pico (2351 m n.m.), kterou bohužel letos nestihneme pokořit.

Výlet zahájíme v městečku Madalena, kam nás doveze trajek.  Vydáme se směrem na jih.
Návštěva muzea vína. V zahradě les dračích stromů (největší počet dračích stromů v Evropě)
Nezapomeneme navštívit i unikátní vinice, které byly v roce 2004 označeny jako Světové dědictví UNESCO.
Zastávka v São Mateus, kde můžete se můžete podívat do kostela São Mateus a jeho kaple Bom Jesus Milagroso. Dále zastávka v Candelárii a návštěva místní výrobny sýrů. 
Pak budeme pokračovat  do  Lajes do Pico do výšky 900 m n.m, možnost oběda v místní restauraci (není v ceně).  Muzeum velrybářství (prohlídka a krátký dobový film). 
Lagoa do Capitao (vnitrozemí)
Ve vesnici São Roque navšívíme museum velrybářského průmyslu – vstup v ceně
Návrat podél severního pobřeží vesničkami Santo António, Santa Luzia.
Poslední zastávka – Lugar do Cachorro, působivé skalní útvary (jedna připomíná psa) vytvořené sopečnou erupcí 1.února 1718, souhra barev a zvuků oceánu. 
transfer na letiště

Přelet na ostrov São Miguel
let: SP035 PIX-PDL    17:45-19:30
transfer z letiště do hotelu The Neat Avenida****

7.den
celodenní výlet (cca 8 hodin)

Odjezd z Ponta Delgady podél jižního pobřeží.  V přírodní rezervaci Água de Pau zastávka na vyhlídce Caloura.  Dále krátká zastávka ve městě Vila Franca do Campo, bývalém prvním hlavním městě ostrova São Miguel. Ermida de Nossa Senhora da Paz (krásná kaplička se působivým schodištěm). Přejezd do lázeňského  městečka Furnas (termální a minerální prameny), jezero a Caldera, kde se připravuje typický pokrm ‚Cozido”.  Vaří se ve velkých hrncích přímo v dírách v zemi.  Možnost oběda (doporučujeme ochutnat Cozido vytažené přímo ze země a podávané v místní restauraci) – není v ceně. Návštěva botanické zahrady Terra Nostra Park (vstupné v ceně), jedné z nejkrásnějších na Azorech s termálním bazénem. Zde možnost koupání (vezměte si starší plavky, voda trochu barví) nebo jen procházka zahradou.
Návrat do Ponta Delgady podél severního pobřeží.
Zastávka u čajové plantáže (nejníže položená a jediná v Evropě) a  návštěva továrny na zpracování čaje Gorreana s ochutnávkou místního čaje.
Dále pojedeme horskou silnicí do 900 m n.m. a při krátké zastávce se na vyhlídce pokocháme výhledem  na  ostrov a překrásné jezero Lagoa do Fogo (ohňové jezero).

8.den
volno
workshop ZDRAVÁ ZÁDA , koupání….

9.den
celodenní výlet 

Odjezd na západní stranu ostrova, zastávka na vyhlídce Vista do Rei – krásný panoramatický výhled na ostrov a dvě jezera (zelené a modré), která jsou v sopečném kráteru. Pokračujeme údolím dolů do vesničky Sete Cidades, chráněné od okolí sopečným masivem. Vyhlídka na Lagoa de Santiago.
Při návratu zpět návštěva anasové plantáže a ochutnávka místního likéru.

10.den


volno
cvičení , koupání….

11.den
po snídani  transfer hotel – letiště
let TP1864  Sao Miguel – Lisabon 6:30- 9.45

let TP 1246 Lisabon – Praha 14:20 – 18:45
V případě, že nebudeme mít zpoždění, nemusíme v Lisabonu čekat na letišti, ale stihneme krátký výlet do bývalého výstaviště EXPO, kde ji mimo jiné např. úžasné oceanárium, most Vasco da Gama atd.

Martina Voplatková

CVIČEBNÍ PROGRAM:
Vzhledem k náročnému programu a neustálým přejezdům moc cvičit nestihneme. Přejezdy autobusem využijeme kromě povídání o Azorech a Portugalsku i k povídání o zdravém cvičení, špatných pohybových stereotypech a funkci svalů hlubokého stabilizačního systému páteře. K praktickému cvičení se dostaneme až na  Sao Miguelu, kde si uděláme 2 hodinový workshop na téma ZDRAVÁ ZÁDA a aktivní nohy, funkční dynamická stabilizace s využitím vývojové kineziologie, mobilizační cvičení, strečink).  
– PROBLEMATIKA: výhřez ploténky, rozestup břišních svalů (nap. těhotenstvím u žen nebo špatným posilováním a přetěžováním břicha  u mužů), kolena, kyčle, SI klouby, tenisové nebo golfové lokty, ramena… 
Vhodné pro osoby se zdravotními obtížemi, ale také pro osoby zdravé a sportující, jako skvělé kompenzační cvičení
Vzhledem k charakteru cvičení, jeho důležitosti a přínosu pro všechny (muže i ženy, osoby s dobrou kondicí nebo zdravotními problémy – vše lze přizpůsobit), nebudou účastníci rozlišováni na cvičící a necvičící. Případným osobám, které nebudou chtít cvičební program využít, nebude poskytnuta sleva.

Cena 53.600 Kč zahrnuje – tato cena je z roku 2020 – uvidíme, co s cenou zájezdu udělá prodloužení zdražení:
ubytování se snídaní ve dvojlůžkovém pokoji v uvedených hotelech kategorie 4 hvězdičky
všechny letenky (Praha-Lisabon, Lisabon- Terceira, Terceita – Horta, Pico – Ponta Delgada, Ponta Delgada – Lisabon, Lisabon – Praha),
lodní lístek Faial – Pico, transfery,
výlety uvedené v programu, placené vstupné již zahrnuty v ceně ( Terceira- celodenní, Terceira – pozorování velryb, Faial – celodenní, Pico – celodenní, Sao Miguel – 2x celodenní),
workshop ZDRAVÁ ZÁDA a aktivní nohy  
česky hovořící průvodce.
Povinné pojištění CK proti úpadku.

cena za ubytování 3.os na přistýlce (pouze na vyžádání)
  dospělá os: 51.100 Kč
  dítě do 11,99 let: 46.600 Kč

Cena nezahrnuje:
Cestovní pojištění:
Doporučujeme sjednat cestovní pojištění včetně připojištění storna: pojišťovna Union.
balík A60 – dospělá osoba: 50 Kč/ 1 den,  tedy na 10 dní: 500 Kč ( dítě do 15 let: 30 Kč/1 den, tedy na 10 dní: 300 Kč) 
– příplatek za jednolůžkový pokoj cca 11.000 Kč 

Nebojte se cestovat!
Budu vám celou dobu zájezdu k dispozici. Budu s vámi bydlet, létat, jezdit, cvičit… Nemusíte se bát, že byste někde při přestupech bloudili nebo se nebyli schopni domluvit na recepci či výletech. Studovala jsem Portugalistiku na FFUK (rok i na univerzitě v Lisabonu), dodnes je vše ohledně Portugalska můj velký koníček. Budu tedy  překládat z portugalšniny, rozšiřovat vaše duševní obzory o nové znalosti z portugalské historie, kultury, reálií… a pak se pokusím vylepšit i vaše těla při workshopu Zdravá záda a aktivní nohy, doplněné o techniku DNS. Azory jsou překrásné. Já už jsem je v minulosti  několikrát procestovala a doufám, že úchvátí i vás!   Není to destinace, kam by se jezdilo na dovolenou každý rok. Právě proto jsem zvolila delší pobyt, více ostrovů a bohatý program, abyste je vychutnali na maximum. Cena je vysoká, ale bude to stát za to. Pokud potřebujete bližší informace, neváhejte mě kontaktovat (tel.777 330 120), ráda vám řeknu víc.

Těším se na vás! Martina Voplatková

Co bude následovat?
Na základě Vaší přihlášky připravíme cestovní smlouvu, kterou vám zašleme ke kontrole a podpisu spolu s dalšími dokumenty (Všeobecné smlouvní podmínky, Základní práva zákazníka, Potvrzení o pojištění CK proti úpadku, případně i cestovní pojištění Union včetně připojištění storna)
Platba zálohy 50% po podpisu smlouvy, doplatek 50% 6 týdnů před odletem. 
Stornopodmínky: do 29.2.- 20%, od 1.3. 100% (doporučuje sjednat cest.pojištění včetně připojištění storna)

Pokud o zájezdu uvažujete, hlaste se včas. V minule to byl nejrychleji vyprodaný zájezd!!! Už se nám pak dodatečně podařilo vyžádat pouze jedno místo navíc. (přelety již byly vyprodané – v malých letadlech není tolik místa). Pokud nemáte parťáka a hledáte spolubydlícího, napište, pokusíme se vás dát s někým dohromady. 
Tento zájezd není koncipován jako dámský, bereme i chlapy! 🙂