SRÍ LANKA – okruh se cvičením

SRÍ LANKA 

poznávací okruh a pobyt se cvičením a odpočinkem u Indického oceánu
pořádáno ve spolupráci s CK Afrodita s.r.o.

TERMÍN: 18.3.-28.3.2024  cena : 43.990 Kč – OBSAZENO

Cvičební program:  Zdravá záda a aktivní nohy (DNS)
lektorka: Martina Voplatkové – profil zde

Na základě skvělých zážitků z jara 2018, 2019 a 2020 opakujeme  SRÍ LANKU i v roce 2024
Při poznávací okruhu uvidíme nejkrásnější místa Srí Lanky,  nádhernou přírodu, starobylé památky, čajovou plantáž, sloní útulek, tradiční vystoupení…
Při následném pobytu u Indického oceánu nás čeká kromě relaxace i Cvičební program:  Zdravá záda a aktivní nohy (DNS)
Upozornění: na zájezdu je pouze místní anglicky hovořící průvodce. Těm, kteří anglicky nemluví, samozřejmě pomůžu s jazykovou bariérou a celý výklad v autobusu i během prohlídky památek budu překládat. Samozřejmě vám pomůžu i jinde (recepce hotelů, vstupní vyšetření na ajurvedě, atd.) a budu k dispozici i během letů a přestupů v Istambulu, abyste se mi neztratili. Letím s vámi z Prahy a po celou dobu pobytu jsem vám k dispozici.

Min. velikost skupiny 15 osob
Rezervaci nám cestovka drží do poloviny listopadu, kdo máte zájem, prosím, ozvěte se nám do 12.11.2023, ať vím, zda dáme dohromady min počet pro skupinu (14+já). Na Srí Lanku jedeme po čtvrté, tak nedokážu odhadnout, zda bude ještě zájem. Pokud nebude dostatečný zájem už v listopadu, zájezd raději zrušíme.


Pokud nemáte parťáka, hlaste se, zkusíme vás dát vzájemně dohromady. Ušetříte tak příplatek za jednolůžkový pokoj.
Všechny dotazy ráda zodpovím,  doporučím další výlety a aktivity na dny volna, pošlu víc fotek, ceny ajurvédy,  povyprávím naše bohaté zážitky z předchozích let
Neváhejte se na mě obrátit.
Těším se na všechny 
Martina Voplatková

OKRUH PO SRI LANCE  /4denní program/

1.den: Odlet z Prahy v 09:30 hod leteckou společností Turkish Airlaines s přestupem v Istanbulu, bez asistence CK (ale budu vám asistovat já), přílet do Istanbulu ve 14:20, odlet z Istambulu v 19:25
2.den: Přílet na letiště v Colombu v 6:10 hod – přívítání se s delegátem, přesun na ubytování do hotelu  4*  v Sigiriyi, večeře
3.den: SIGIRIYA – DAMBULLA
Po snídani odjezd na prohlídku skalní pevnosti SIGIRIA, která je na seznamu UNESCO a je známa hlavně svými freskami a pokrokovému vodnímu systému. Odjezd do DAMBULLY – návštěva impozantního jeskynního chrámu, jehož vznik se datuje okolo 1 století př.n.l.. Najdete zde spoustu maleb a soch převážně budhistických. Návrat do hotelu  v Sigiriyi, večeře.
4.den: DAMBULA – KANDY
Po snídani odjezd do Kandy s návštěvou řezbářské manufaktury a ajurvédské zahrady v Matale. Odpoledne bude následovat taneční vystoupení Kandyanských tanečníků, kde uvidíte mimo jiné i chůzi po rozžhavených uhlících. Dále návštěva Chrámu Budhova zubu, kde se od 16. století uchovává nejvýznamnější relikvie. Večeře a nocleh v hotelu 4* v Kandy
5.den: KANDY – PINNAWELA – BECH RESORT
Po snídani návštěva muzea drahých kamenů, dále pak návštěva batikové továrny. Následuje jízda přes malebné město Kandy, dříve hlavní město Srí Lanky. Poté uvidíte botanickou zahradu v Peradeniyi, která je pokládána za nejkrásnější v celé Asii a návštěva čajové plantáže s továrnou.  Následuje cesta do sloního útulku v Pinawele. Přesun do hotelu COOEE THE PALMS****
6.-10. den: pobyt v hotelu a relaxace u moře, cvičební program – 7 lekcí:  ZDRAVÁ ZÁDA (DNS) a aktivní nohy, cvičení v bazénu.
Možnost doplňkových výletů (není v ceně – viz tip z minulých let dole)
11. den: Brzy ráno transfer na letiště, 07:40 hod odlet z Colomba do Prahy společností Turkisch Airlines s přestupem v Istanbulu, bez asistence CK (ale budu vám asistovat já), přílet do Prahy ve 19:15 hod


Poznámka: Pro osoby, které nerady lenoší na pláži – při pobytu u moře lze na místě zajistit další výlety a aktivity (krokodýli, želví farma, výlet lodí, další chrámy…), nic z toho není obsaženo v ceně, ale dá se zařídit na místě za velice levné ceny. U hotelu parkují tut- tuky, řidiči vás za pár drobných ochotně odvezou na nákupy nebo na výlet, kam budete chtít. Hned vedle hotelu máme úžasné ajurvedské masáže a procedúry, všichni jsme byli moc spokojeni. V roce 2019 i 2020 jsme měli opravdu cestovací skupinu a každý den jsme tut-tuky vyjížděli společně za dobrodružstvím.

Hotel COOEE THE PALMS**** (Beruwala)

Rodinný resort s bazénem a několika restauracemi se nachází přímo na krásné pláži. Moderní a dobře vybavené pokoje s balkonem nebo terasou poskytují výhled na ocean.  Hotel nabízí svým hostům ajurvédské masáže a fitness centrum. Hotel leží necelých 10 minut jízdy od známého chrámu Kande Viharaya a pouhých 5 km od přístavu Beruwela.


PLÁŽ
Dlouhá, písečná pláž.  Lehátka, slunečníky a osušky zdarma.

UBYTOVÁNÍ
Dvoulůžkové pokoje s možností jedné přistýlky s koupelnou, (sprcha nebo vana) s WC, fénem, TV, balkonem nebo terasou, klimatizací, minibarem –  doplňování nápojů za poplatek (voda doplňována v omezeném množství zdarma), setem na přípravu kávy a čaje (rychlovarná konvice), trezorem, WiFi. Většina pokojů s výhledem na oceán.
Elektrické napětí je 230 – 240 V. Zásuvky jsou anglického typu se třemi zdířkami. Doporučujeme vzít si s sebou redukci zásuvek. STRAVOVÁNÍ
POLOPENZE: snídaně a večeře formou bufetu
Možnost využít v hotelu u moře ALL  INCLUSIVE (za příplatek 5.290 Kč)  – snídaně, oběd, a večeře formou bufetu, místní alkoholické nápoje /vodka, brendy, rum, arrack, gin, pivo/ a nealkoholické nápoje /coca cola, sprite, fanta, tonic, soda, pitná voda, mango, pomeranč, ananas/ od 10 – 23 hod., malé občerstvení v lobby baru od 11:00 – 11:30hod. a od 16:00 – 16:30 hod. 
Upozornění: V den svátku Poya Day (úplněk) a jiných státních či náboženských svátků je zákaz podávání alkoholických nápojů.

VYBAVENÍ
Vstupní hala s recepcí, hlavní restaurace, restaurace a la carte, bar u bazénu, kavárna, WiFi na recepci zdarma, bazén (lehátka a slunečníky zdarma), dětský bazén, obchod se suvenýry, zdarma – plážový volejbal, fitness centrum, stolní tenis, kulečník; wellness centrum (masáže za poplatek).Časy  letů (mohou se ještě změnit):

1 TK1768   MO 18MAR  PRGIST HK15     0930 1420 
2 TK 730    MO 18MAR  ISTCMB HK15     1925 0610
3 TK 731    TH 28MAR    CMBIST HK15       0740 1415
4 TK1769   TH 28MAR     ISTPRG HK15       1735 1915


Letecká společnost Turkish Airlines s přestupem v Istambulu

CENA ZAHRNUJE:
leteckou dopravu Praha – Colombo – Praha /přestup v Istanbulu/ společností Turkish  Airlines
letištní, bezpečnostní taxy, palivový příplatek, 
občerstvení na palubě letadla, zavazadlo do výše 30 kg
transfer hotelu – letiště, 
3 noci ubytování v hotelech 4* s polopenzí během poznávacího okruhu, 
6 nocí ubytování v hotelu COOEE THE PALMS 4* s polopenzí  (nebo za příplatek 5.290 Kč all inclusive), 
místního anglicky mluvícího průvodc během poznávacího okruhu (pomůžu s překladem výkladu do češtiny)
všechny vstupy do muzeí a na památky během poznávacího okruhu,
využití bazénu, lehátek a slunečníků u bazénu i na pláži
plážové osušky
pojištění CK proti úpadku.
Navíc pro naši skupinu: 
Cvičební program při pobytu u moře – 7 lekcí.
Případnou asistenci (pro ty, co nemluví anglicky) na letištích a při přestupech v Istambulu

CENA NEZAHRNUJE:
Cestovní pojištění – s výběrem poradíme

Vízum (50 USD)– účastníci si zařídí sami – nebo jim pomůžeme, pokud budou chtít
Minule jsme celé skupině zařizovali vízum my on line.
Vízum se ná zařídit i při příletu, ale zbytečně bychom se zdrželi v dlouhé frontě a cena je pak 60 USD.
Cestovní pojištění. Pojišťovna Slavia- Travel maximum včetně připojištění storna do výše storna 60 tis. Kč – 1782 Kč. Kdo máte pojištění svoje, nezapomeňte ověřit, zda obsahuje i připojištění storna zájezdu!
Případný příplatek za All inclusive v hotelu u moře (5.290 Kč) 

Příplatek za jednolůžkový pokoj: 5.900,-Kč
Při ubytování ve třílůžkovém pokoji cena stejná jako ve dvojlůžkovém

Zájezd je pořádán ve spolupráci s CK Afrodita.
Budeme uzavřená skupinka, prosíme proto o přihlášky výhradně přes nás. Na základě přihlášky Vám zpracujeme cestovní smlouvu, pošleme ke kontrole a podpisu. Platí se přímo na účet CK Afrodita. 

Popis destinace:
SRÍ LANKA
Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nedaleko Indie. Každá část ostrova je typická něčím jiným, například jižní je rušnější, ale zato velmi romantická. Západní části dominuje živé město Colombo. Ve východní části naleznete klidnější a tradičnější atmosféru, jsou zde i překrásné chrámy. Ve vnitrozemí se nad čajovými plantážemi zvedá mlhový opar a postupně tak odkrývá veškeré krásy ostrova – divoké řeky, horské svahy, národní parky i posvátná místa v džungli. Na každém kroku je patrné, že život místních obyvatel je silně ovlivněn hinduismem a zejména buddhismem. Téměř všude jsou k vidění sochy Buddhy a další znaky tohoto náboženství. Nepřehlédnutelná je například 30 m vysoká pozlacená socha Buddhy v Dambulle.
Hlavním městem Sri Lanky je město Kotte, dominantou města je komplex parlamentních budov a památník na počest obětí občanské války.
Bývalé hlavní město Colombo je největším a turisticky nejvýznamnějším městem ostrova. Naleznete zde uličky plné obchodů, kaváren, restaurací, ale i historické atraktivity. Za zmínku stojí návštěva čtvrti Pettah, kde se nachází tržiště, rušné bazary, hinduistické chrámy a holandský kostel. Odpočinout si můžete ve Viharamahadevi, největším a nejstarším parku v Colombu. Ve městě je i několik muzeí, galerií a zoo.
    
KLIMA
Srí Lanka leží v tropickém pásmu, ve kterém se střídá období sucha s obdobím dešťů. Během roku přicházejí na ostrov dva monzuny. Hlavní sezóna je na Srí Lance od prosince do konce března, kdy je na západním a jižním pobřeží a na centrální vysočině nejlepší počasí a také nejméně prší. Teploty se pohybují po celý rok mezi 30-35°. Nejteplejší období je v březnu a dubnu. Teplota oceánu je příznivá po celý rok a po celý rok má skoro neměnnou teplotu a to příjemných 28°C .


CESTOVNÍ DOKLADY
Turisté z České republiky potřebují pro cestu na Srí Lanku platné vízum.  Své vízum na Srí Lanku si můžete vyřídit jednoduše online –http://www.eta.gov.lk/slvisa/ – výhodou tohoto způsobu žádání o vízum je fakt, že ještě před odjezdem na vaši dovolenou víte, zda vám bylo vízum schváleno či nikoliv. Další možností, jak si zajistit své vízum, je požádat o něj ihned po příletu na letiště na Srí Lance. Co se týče ceny, pokud se rozhodnete pro online vyřízení, zaplatíte 35 USD, a pokud necháte vyřizování víza až po příletu, cena je vyšší, 40 USD. Platnost cestovních pasů musí být minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu.

VÝMĚNA PENĚZ
Měnou Srí Lanky je Srílanská Rupie. Dělí se na 100 centů. Při cestě do země se nedoporučuje, mít u sebe mnoho bankovek vysokých hodnot, protože se s nimi téměř nikde nedá zaplatit. Obchodníci nemají dostatek hotovosti nazpět. Ve všech bankách a směnárnách jsou bez problémů směnitelné hlavní měny jako dolar, libra a euro. Při zpáteční cestě si nezapomeňte vyměnit srílanské rupie ještě před odjezdem z ostrova – mimo Srí Lanku se nikde v bankách ani směnárnách nepřijímají. 

DOPRAVA
Na Srí Lance se jezdí vlevo, maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci a 70 km/h mimo obec. Po ostrově se lze pohybovat několika způsoby. Srí Lanka je rájem skútrů. Snadno se s ním dopravíte mimo turistická letoviska. Je malý a všude s ním projedete, navíc je velmi levný. Takzvaný tuk-tuk je motorová tříkolka, která je na Srí Lance velmi oblíbená. Tuk-tuk je v podstatě nejrychlejší a proto i nejběžnějším dopravním prostředkem ve městech a jejich blízkém okolí. Pokud chcete cestovat raději taxíkem, dohodněte si cenu s řidičem vždy předem, většina taxíků není totiž vybavena funkčním taxametrem.           

NÁKUPY
Srí Lanka nabízí turistům širokou škálu výběru různých předmětů a suvenýrů ke koupi na památku, na tuto neobyčejnou zemi. Velmi populární a tradičním předmětem nákupu turistů jsou srílanské masky. Dalším zajímavým produktem je batikované oblečení. Lze zde zakoupit velmi levné a kvalitní kožené zboží, obzvláště různé druhy tašek, batohů a peněženek. Mezi další suvenýry, které si můžete přivézt ze Srí Lanky, patří výrobky z bambusu, z mušlí, z kokosových výhonků, keramika a předměty vyrobené ze želvoviny a slonoviny. A samozřejmě tak světoznámý cejlonský čaj.
 
ZDRAVOTNICTVÍ
Žádná vstupní očkování nejsou povinná. Doporučujeme však dodržovat základní hygienické návyky a pít pouze balenou vodu. Čeští občané cestující NA Sri Lanku by měli být pojištěni. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší.Uschovejte si doklady o zaplacení, které následovně uplatníte u pojišťovny, která Vám dle smluvních podmínek pojištění příslušnou částku uhradí.

KUCHYNĚ
Jídlo na Srí Lance je velmi chutné. Hlavním pokrmem je rýže a karí (na všechny možné způsoby). Dalším nevyhnutelným doplňkem srílanské kuchyně jsou různé druhy tropického ovoce a zelenina. Jídla jsou často velmi kořeněná a ostrá, pokud to i přesto je málo, stačí přidat trochu všudypřítomné pol sambol (příloha vyrobená z nastrouhaných kokosů, chilli a koření). Častá je příloha zvaná mallung (nařezané zelené listí s kořením, lehce osmahnuté) či parripu (červená čočková kaše). Časté jsou i pokrmy z ryb a mořských živočichů. Osvěžujícím přírodním nápojem je thambilli (kokos na pití). Poměrně drahým pitím na místní poměry jsou piva. Mezi populární alkoholické nápoje patří toddy (jakýsi mošt z kokosového mléka) a arak. 

Popis letoviska:
BERUWELA je malé město na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, žijící z turistického ruchu. Jméno města je odvozeno od sinhálského slova pro místo, kde je snadná plavba. Městečko má výrazný arabský charakter, leží přibližně 60 km jižně od Colomba. Jedno z nejznámějších středisek na jihozápadním pobřeží ostrova Srí Lanka díky své poloze zaručuje příznivé klima po celý rok. V Beruwelle najdete nejstarší mešitu na Srí Lance Kechimalai, v období Ramadánu jsou zde i menší slavnosti.
 V Beruwale se můžete dostat na zajímavou ájurvédickou kliniku a sanatorium Barberyn Reef, kde lze prodělat kompletní detoxifikaci těla, založenou na tradiční asijské léčbě bylinkami (údajně se tak lze zbavit i těch nejúpornějších obtíží a jinak neléčitelných zdravotních problémů). Doporučujeme vyzkoušet místní restaurace. Ve městě je vlakové a autobusové nádraží, které leží severně od hotelových komplexů.